Eritilmiş Ev Tereyağı

Eritilmiş ev tereyağı katkı maddesiz bir şekilde hazırlanıyor. Bu lezzet Kars’tan evinize geliyor. Ortalama 1kg bu tereyağ’dan 900 gram sade yağ çıkıyor.

Eritilmiş Ev Tereyağı Hazırlanışı

Yağı bir tencereye güzelce koyun ve kısık ateşte eritin. Yağ eriyip kaynadıkça çökeltiler çökmeye başlar ve üstteki köpüler köpürmeye başlar. Süzgeç veya kaşıkla düzenli aralıklarla köpükler alınır ve köpüksüz hale getirilir. Bu işleme köpüklenme bitene kadar devam edilir. Yaklaşık 1 saatin sonunda çökeltiler tamamen dibe çökmüş olur ve su buharlaşır. Ocağın altını kapatmanız gerekir ve daha sonra bir süre yağ dinlenmeye bırakılır. Dinlendirilen yağ, yoğun bir bez veya tülbentten geçirilir. Kaplara yavaşça aktarılır ve donmaya bırakılır. Yağ donduktan hemen sonra lezzetli tarifleriniz için kullanıma hazırdır.

Tereyağı dahil diğer çoğu yağlara göre yemeklere daha fazla lezzet verir.

Sade yağı makarnalardan öğünlere, kahvaltıdan tutun pilavlara kadar pek çok yerde kullanabilirsiniz.

Pişirdiğiniz yemekler için 1 veya 2 tatlı kaşığı bile yeterlidir.

200-240 derece sıcaklığa fazlasıyla dayanıklıdır. Tereyağında ise bu rakam 150 derecedir.

Buzdolabında 1 yıl bekletilecek kadar dayanıklıdır.

Eritilmiş Ev Tereyağının Faydaları

Herhangi bir laktoz veya oksitlenmiş kolesterol içermediği için daha sağlıklıdır.

A, D ve E vitaminleri yönünden fazlasıyla zengindir. Ayrıca içerisinde K2 vitamini kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar.

Tıpkı hindistancevizi yağı gibi kilo vermeye yardımcı olur.

Kolesterolü dindirir.

Sindirime katkı sağlar.

Tereyağı genellikle çiğ sütten yapılmaktadır. Son yıllarda bazı yağlara tereyağı aroması eklenmekte ve tereyağı olarak raflarda yer almaktadır. Durum böyle olunca sağlıklı ve besleyici özelliklere sahip gerçek tereyağı aromasını bulmak zordur. Doğal olarak yemekler de eski tadından uzaklaşıyor.

Ah o eski tereyağı, o güzel kokulu pilavlar dediğiniz her yerde mutfağınızdaki sade yağı eksik etmeyin. Çünkü sade yağ size cömert bir şekilde adı gibi saf ve doğal yağ tadı sunacaktır. Çünkü tereyağında % 10-20 oranlarında olan su, sade yağda neredeyse bulunmaz. Tereyağda % 85 olan yağ oranı sade yağda % 99 civarındadır.

Gıda Adresi

Ağırlık1 kg
Müşteri Yorumları
0
0 değerlendirme
5 Yıldız
0%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bir müşteri yorumu yazın

Şunun için ilk deneyim paylaşan ol “Eritilmiş Ev Tereyağı”

0

Yukarı

X