Kars Kazı Etinin Faydaları

Kars ve Ardahan yöresinin vazgeçilmez sofra menüsünden birisi de kaz etidir. Özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilen Kars kazı saklama koşullarının gelişmesi ile birlikte ramazan aylarında da vazgeçilmez yemeklerden birisidir. Kaz etinin Ardahan ve Kars yöresinde kışın öğün olarak değil özel yemeklerde sofraları süslemesi bakımından çok sık tercih edilmektedir.

Kars Kazı Etinin Faydaları

Geçmiş yıllarda sadece köylerde ve kış mevsiminde tüketilen Kars’ın kaz eti günümüzde pek çok sofrada bulunduğu bilinmektedir. Özellikle ramazan aylarında iftar menüsü olarak sofralarda yerini alan kaz etinin bilinen pek çok yararı bulunmaktadır.

Kış mevsiminde soğuk gören ve kar yiyen kazların etleri daha yağlı ve lezzetli olmaktadır. Ayrıca kars kazı entegre değil yayla ve mera besiciliği ile üretilmektedir. Böylelikle sofraları en doğal hali ile süslemektedir. Kaz etinin bilinen faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

– Yüksek proteine sahiptir.

– Vücudun ihtiyacı olan A vitaminini tek başına karşılayabilir.

– Kalsiyum deposu olması sebebiyle kemiklere ve dişlere oldukça yarar sağlar.

– İçerisinde bulunan E vitamini, selenyum ve çinko ile ciltlerdeki hücrelerin yenilenmesini sağlar ve böylelikle yaşlanmayı geciktirir.

Ağırlık2.5 kg
Müşteri Yorumları
0
0 değerlendirme
5 Yıldız
0%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bir müşteri yorumu yazın

Şunun için ilk deneyim paylaşan ol “Kars Kazı”

0

Yukarı

X